Zdenka Pukmeister: v življenju je najpomembnejše ravnovesje.

21.12.2018

Pozdravljena, gospa Zdenka. Nam lahko na kratko predstavite društvo TUI NA?

Društvo Tui Na je bilo ustanovljeno z namenom izboljšati zdravje in kvaliteto življenja po naravni poti! Je društvo za Tui-Na masažo, pomoč ljudem v stiski in brezdomnim živalim. Z ljubeznijo in za ljubezen pa nudimo tudi predavanja za kolektive, krajevne skupnosti, občine, … z naslovom »Kako čustva vplivajo na naše zdravje«, seveda iz stališča TKM-ja v povezavi s petimi elementi. Fascinantno!

Zakaj ravno alternativne vode?

Pred leti sem imela veliko težav z zdravjem in sem iskala vse mogoče rešitve. Že ko sem se prvič srečala s Tui-No, sem vedela, da je to to! In takrat sem pravzaprav tudi našla svoje pravo poslanstvo!

Kako bi predstavili TUI-NA masažo vsem tistim, ki je še ne poznajo?

Tui-na je vrsta masaže, ki spada v tradicionalno kitajsko medicino, poznano že tisočletja! Je masažna tehnika, ki preko meridijanov (Meridijani so energetske poti v človekovemu telesu, preko katerih teče življenjska energija, ki jo imenujemo Qi) in akupresurnih točk odstranjuje blokade v pretoku energije,– uravnoteža razmerje Yina in Yanga v telesu, krepi imunski sistem, omogoča odkrivanje že nastalih energetskih neravnovesij, sprošča, revitalizira in harmonizira ter s tem prepreči proces nastajanja bolezni.

V primeru, da je bolezen že nastala, pa po principu petih elementov in njihovi soodvisnosti krepi ali sprošča energijo in tako ponovno vzpostavlja ravnovesje.

Povejte nam, prosim, zakaj je ravno TUI-NA masaža prava odločitev?

S Tui-Na masažo, akupresuro, po potrebi tudi uporabo ventuz, mokse, ... lahko uspešno zdravimo veliko težav: bolečine v »križu«, vratu, ramenih, komolcih, kolkih, kolenih, vse vrste glavobolov, astmo, kronični bronhitis, menstrualne težave, neplodnost, inpotenco, frigidnost. Deluje antistresno, je čudovita pomoč pri odpravljanju debelosti, odvisnosti, … Zelo učinkovita je tudi po poškodbah, pri otrocih vpliva na rast in razvoj, pri nosečnicah lajša porod, in še in še …

Kdaj pa je TUI-NA masaža primerna in za koga?

Res ne vem, za koga ta vrsta masaže ni primerna. Tui-na deluje globoko sprostitveno (sprostitev potrebujemo pa vsi, kajne?), pomaga k regeneraciji in hkrati odpravlja utrujenost, pri otrocih pozitivno vpliva na psiho-fizični razvoj! Torej, primerna je za vse generacije tako preventivno, kakor tudi kurativno!

Navdušil nas je tudi 13-mesečni tečaj Tui-Na masaže. Za kaj pravzaprav gre?

V 13-mesečnem tečaju si prenašamo znanje Tui-Na Kitajske masaže z osnovami Tradicionalne kitajske medicine po konceptu Dr. Edvin Dervišević-a, vzornika, ki ga v našem Društvu imenujemo kar »oče« Tui-Ne v Sloveniji. Izmenično kombiniramo teorijo in prakso, velik poudarek pa namenimo tudi čustvom, ki so v vsaj 70 °% vzrok za nastanek zastojev.

Komu vse je namenjen tečaj?

Tečaj je namenjen vsem (pogoj min. starost 18 let). Tako tistim, ki bi radi pomagali sebi ali svojim družinskim članom, kakor tudi tistim, ki bi želeli to učinkovito metodo uporabiti za svoj poklic. Tudi v Sloveniji je namreč Tui Na priznana oblika zdravilstva!

Izpostavili bi tudi Humanitarno akcijo "Za vse je dovolj, le deliti moramo znati". Nam lahko razkrijete malo več?

Že naslov akcije pove vse. Če izhajamo »samo« iz TKM (Tradicionalne kitajske medicine), je v življenju najpomembnejše ravnovesje! Če daješ, tudi dobivaš (seveda, če ničesar ne pričakuješ). Z dobrodelno akcijo »Za vse je dovolj, le deliti moramo znati«, pa se je naše Društvo namenilo pomagati predvsem lačnim otrokom.  Ni nam vseeno! 

Zdenka … nam zaupate, kako vi skrbite za osebno in duhovno rast?

Živim po načelih TKM-ja! 1x tedensko grem na Tui-Na masažo, veliko sem v naravi, torej v »središču« petih elementov, izvajam jogo, redno izvajam dihalne vaje, prehranjujem se s sezonsko in lokalno pridelano hrano in redno meditiram. Človek se namreč duhovnosti ne rabi učiti. Človek je duhovno bitje, le preveč človeških navad si je »navlekel«, zato je moja redna, vsakodnevna vaja, zavedanje same sebe!

Izvajate tudi jogo smeha. Kaj vas je navdušilo za ta korak?

Ha,ha,ha,ha ... Ko sem zasledila tečaj, sem se poslušala in šla. Prav tako sem opravila tudi druge tečaje, kot so Hatmara, Reiki, Yoga za otroke, Angelska terapija po metodi Cristy Žmahar, regresija, … Človek se z udeležbo takih in podobnih tečajev pravzaprav ne uči, temveč le spomni vsega, kar je že nekoč znal, zato- kar pogumno!

Zakaj je joga smeha tako posebna?

Že babice so rekle, da je smeh pol zdravja in res je! Smeh povzroča vibracije in z le-temi se lahko uspešno sproščamo, vpliva na mišice, tudi na meridijane, ha,ha,ha. In pomembno: s smehom lahko spoznavamo sami sebe in sproščamo t.i. negativna čustva, tudi žalost.

Tudi jaz imam vprašanje za Vas: Koliko minut na dan se smejite (glasno seveda!)?

Priznam, vsi pri Moia.in se verjetno premalo smejimo in bomo zagotovo ukrepali v tej smeri.

Bi torej lahko rekli, da je joga smeha zdravilo za stres?

V TKM poznamo različne strese: stres zaradi strahu, stres zaradi jeze, razočaranja, skrbi, žalosti, ... In ja, smeh sprošča vse navedene strese!

Kako je vam spremenila življenje?

Največje spremembe v življenju sem začela doživljati s spoznavanjem Tradicionalne kitajske medicine in povezave čustev z mojim telesom, joga smeha pa je bila kot češnja na smetani!

Jo redno izvajate tudi sami?

Tako pri nas doma, kakor tudi na Tui-Na tečaju, vseh naših delavnicah in predavanjih  je smeh redno »na jedilniku«.

Še čisto na kratko nekaj besed o petkovih zdravilnih uricah?

»Petkove zdravilne urice« so namensko v petek: da podzavestno NE odložimo stresa celega tedna.  Z raznimi vajami, samomasažo, akupresuro, tapkanjem, smehom, meditacijo poskrbimo, da je naše druženje koristno in prijetno! Na teh srečanjih gre še za nekaj: proč od mobilcev, soočiti se s sebi enakimi in skupaj smo močnejši!

Komu pa je namenjena delavnica »Mala šola za velike ljudi«?

Celodnevna delavnica z naslovom »Mala šola za velike ljudi« pa je namenjena vsem, ki si želijo spoznati, kdo v resnici so! Torej intenzivno delo na sebi, s čustvi!

Za konec … kje vas bralke lahko najdejo?

Kontakt preko e-maila: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate., tel. Št. 041 494 663.

FB: Tui Na (Društvo Tui Na), skyp: zdenkatuina.

 

Hvala Zdenka za vaše odgovore. Naš portal vam želi veliko uspeha in zadovoljnih udeležencev.